!!!DNE 2.6.2013 JSEM SE STALA S BADDYM MLADÝM MISTREM ČESKÉ REPUBLIKY OBEDIENCE 2013!!!

Pes a jeho instinkty

22. května 2012 v 17:01 | hafici.cz |  Psi-Zdraví,výživa,péče
Všichni živí tvorové se řídí instinkty. Ať jsme divoké zvíře, člověk žijící v prvobytně pospolné společnosti nebo takzvaný člověk dvakrát rozumný (homo sapiens sapiens) a ještě k tomu počítačově gramotný. Za tmy se plížíme ostražitě, když máme hlad, stáváme se zuřivými.
Těžko rozlišit, který z instinktů je pro psy nejdůležitější, začnu tedy obranným.

Když se pes brání

Při hrozbě každý pes použije všechny své schopnosti k rozeznání druhu nebezpečí a podle něj volí:
  • Vrčení, cenění zubů - počáteční upozornění soupeře: "Pozor, jsem silný, nezkoušej to na mě!" Samozřejmě jsou různá stádia od lehce varovného zavrčení na štěně, až po dokonale zuřivé doplněné svraštělým čumákem a odhalenými špičáky.
  • Štěkající pes - rozhodně i člověk pozná rozdíl "vítacího" poštěkávání od zuřivého zastrašování, které je opět doplněno výhružnou grimasou.
  • Útok psa - soupeře bylo možno identifikovat a rozpoznat jako slabšího ale přesto nebezpečného. Na takového pes rozhodně zaútočí, zažene ho na útěk nebo napadne a poraní či dokonce zabije.
  • Útěk - soupeř byl identifikován jako silnější nebo nebezpečí zůstalo nepoznané a je o to hrozivější. Pak převládne pud zachování vlastního života a nastane rychlý útěk.

Jak pes zahání hlad

Je to velice naléhavé puzení, ve kterém jde o zachování rodu - tedy o každého schopného a zdravého člena smečky. Každý je důležitý. Čím silnější, tím důležitější, proto smečka loví společně a první se najedí nejsilnější. Každý pes si chrání svůj příděl. Nikdy nesahejte psovi do jeho misky, když se krmí!

Hierarchie u psů

Už v předešlém odstavci se projevil zákon hierarchie. Nejde tu jen o nakrmení a zesílení mocných jedinců, řád je důležitý pro veškeré fungování smečky. V každé denní činnosti je jasně dané místo a úkol každého jejího člena.
Podřízenost u psů - velí alfa samec a alfa samice. První se nasytí, určují, kdy a kam se půjde lovit. Ostatní se jim podřizují, v opačném případě by byli vyloučeni ze smečky a to je pro psa nepředstavitelné.
Touha po pochvale - vyplývá z předchozího. Pochvala kromě dobrého pocitu často znamená přilepšení v jídelníčku, postup v hierarchii nebo jiné výhody.
Potřeba být součástí smečky, společenskost - jak už jsem napsala: pro psa je nepředstavitelné nebýt členem smečky. Jen málo je psů - samotářů a musí to být velmi silná osobnost, aby si na něco takového troufnul. Smečka je pro psa základ všeho. Bude ji chránit i za cenu vlastního života. Pes nutně potřebuje atmosféru sounáležitosti.
Dávat najevo pocity - je součást života ve smečce, základ komunikace mezi jednotlivými psy.

Když chce pes a fenka štěňátka

Množení - velmi silný pud, ve kterém jde o zachování rodu, vlastního genofondu a jeho prosazení a pokračování. Často jen alfa pár má štěňata. Ostatní pomáhají - známe funkci "tet" pečujících o štěňata a hlídačů varujících před nebezpečím.
Páření - silné puzení k množení je soustředěno do dvou období v roce. Častější by psy obrovsky vyčerpávalo a smečka by těžko uživila tolik štěňat.

Psi a rodičovství

Péče o štěňata - psí rodiče chtějí vypiplat své děti. Fenky obětavě kojí, později pro štěňata loví dostatek potravy a učí je lovit, učí je samostatnosti.
Ochrana vlastních štěňat - pokračování touhy po zachování vlastního genofondu.
Zabíjení cizích štěňat - pro nás lidi velice krutý zvyk, z pohledu pudů a snahy zachování vlastního rodu naprostá nezbytnost.
Výchova - děje se také na základě instinktů. Rodiče předávají to, co je naučily předchozí generace.
Odstavení od fenky - určitou dobu po tom, co rodiče předají své znalosti štěňatům, začnou je od sebe odhánět, aby měli dost síly na početí a výchovu nových štěňat.

Nepřipomíná vám to něco? Jak málo se lišíme od psů ve svých instinktech!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Klikni! prosím

Zde

Komentáře

1 Jessie/Verča/Veronika =D Jessie/Verča/Veronika =D | Web | 23. května 2012 v 14:28 | Reagovat

Zaujímavé.. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Kdo víno má a nepije,
Kdo hrozny má a nejí je,
Kdo ženu má a nelíbá,
Kdo zábavě se vyhýbá,
Na toho vemte bič a hůl,
To není člověk... ale vůl...!
(Werich)

-zde je odkaz na skupinu Pardubických pejskařů. Kdo je z okolí Pardubic a má facebook a psa nebo má rád psi, měla by být jeho povinnost se k nám přidat!