!!!DNE 2.6.2013 JSEM SE STALA S BADDYM MLADÝM MISTREM ČESKÉ REPUBLIKY OBEDIENCE 2013!!!

Prosinec 2013

Otrávený povel (Poisoned cue)

20. prosince 2013 v 9:05 | Ťuy |  Psi-výchova
Ten kdo si kupuje a čte časopis jménem "Psí sporty", jistě tento článek od Káti Lerlové četl. Já jsem se jím inspirovala pro napsání tohoto článku. Došla jsem i k zamyšlení, zda znám nějakého psa či dokonce Baddy má nějaký otrávený povel. Odpověď se dočte na konci po přečtení vysvětlení otrávených povelů.
Povel (cue) je obvykle podmět, který má pro psa nějaký význam. Může být zvukový ("ke mně" písknutí), vizuální (ukázání na překážku, upřený pohled na aport) nebo daný okolnostmi (jsem blízko pelíšku- pes by si měl na něj vlézt). Naučí se ho snadno: "Když se stane A a já udělám B, tak můžu čekat C". V angličtině ABC využívají jako akronym pro znázornění posloupnosti spouštěč (antecedent) - chování (behaviour) - důsledky (consequence). Slyším, že na mě pániček volá jménem, přiběhnu k němu a dostanu pamlsek.
Otrávený povel je pro psa něčím nepříjemný, tedy spojil si ho s něčím špatným. A dělá něco jinak, než by člověk právě chtěl. Já jsem si vybrala za příklad přivolání, protože je to asi to nejzákladnější ale většinou nejproblémovější cvik. I já jsem měla i nadále někdy mám problém s přivoláním u Baddyho ale důvod není v tom, že by měl povel "ke mně" otrávený nýbrž je mnohem složitější ale ne neřešitelný! Baddy při cvičení a závodění na place má přímo luxusní přivolání ale jak mile ho chci venku přivolat, nastává problém. Důvod je ten, že si mě dostatečně nehlídá a je hodně samostatný (ale i přesto jsem v jeho očích "bohem"). Ovšem vše se změní ve chvíli, kdy ho vezmu do školy, kde je mnoho mně podobných studentů a pro něj je přímo povinnost si mě hlídat. Hlavní důvod je tedy v prostředí, kde se v dané chvíli nacházíme. Ale jak ho tedy řeším? Jak trénuji, co dělám a nedělám? To bych vám chtěla napsat v jednom z příštích článků. (pokud se k tomu dokopu :D ). Nyní se chci držet tématu.
Otrávený povel může vypadat takto: Psovod volá na psa, ten však k němu přijde po dlouhé době či velmi pomalu se zastávkami na očichávačku nebo nepřichází vůbec. Důvodem není to, že pes nevěděl, co po něm psovod chtěl (předpokládáme, že pes povel zná a umí ho) ale že se chce této nepříjemné chvíle vyhnout, či ji časově oddálit.
Jak se tedy stane, že se povel otráví? Nejčastěji se to stane již při učení daného povelu, většinou nevědomky. Příklad u přivolání: Psovod volá na psa (pes tento povel ještě dostatečně neumí), pes zaregistruje psovoda a pomalu se k němu vydá, ale cestou se začmuchá nebo odběhne si očichat jiného psa a až poté se vrací k psovodovi. Psovod na tuto situaci zareaguje tak, že psa připne na vodítko či ho fyzicky potrestá v domnění, že psa trestá za zastávku, kterou si pes udělal v příchodu k majiteli. Ovšem pes si myslí, že trest je za návrat k majiteli. Pes si tedy spojí - přivolání a poslechnutí povelu= trest. A otrávený povel je na světě.
Jak vyřešit otrávený povel? Je dobré začít od znovu. Nejprve bychom se měli zamyslet, kde jsme udělali chyby a poučit se z nich. Než začnete cvičit, vymyslete si jiný název pro povel. V tréninku postupujte pomaleji, právě rychlost učení psa povelu je nejčastější chyba. Vy sami musíte vědět, jak se váš pes rychle učí, nesmíte postupovat příliš rychle a ani pomalu. A to že psa daný povel naučíte, neznamená, že ho už v budoucnu nebudete muset trénovat. Ne nadarmo se říká: "Opakování je matka moudrosti." A tak pro správnou motivaci se snažte psa stále chválit a odměňovat, ale pouze za dobře provedený cvik! Mohlo by se stát, že psa nesprávným odměňováním naučíte něčemu úplně jinému, než vlastně chcete. Důležité také je, jak rychle psa budete odměňovat za provedení cviku. Když budete pomalí, pes bude také pomalí a bude pomalejší a pomalejší. Naopak, když budete odměňovat rychle, pes bude cviky provádět rychleji a s větší chutí.

Na závěr odpověď. Ano myslím, že jsem potkala psy s otrávenými povely. Myslím si, že i otrávený povel může být i jméno, kterým psa oslovujeme. A jak Baddy? No tak ten (snad) žádný otrávený povel nemá. V momentální době jsem ale začala znovu učit chůzi u nohy, úplně od začátku s jiným povelem a to "kečup" :D ani nevím jak jsem na to přišla :D.

Víkend s prázdninami

20. prosince 2013 v 8:45 | Ťuy |  Skoro deník

V sobotu 26.10.2013 jsem byla s tetou na cyklovýletě. Najely jsme 44 kilometrů. Jely jsme z Pardubic přes Chrudim, kde jsme si daly zastávku v cukrárně. Já si dala zákusek zvaný střecha a pokračovaly jsme v cestě dál do Slatiňan, kde jsme si udělali zastávku na pití a jely jsme dál. Projely jsme několika vesnicemi a pomalu se vracely k Chrudimi. Párkrát jsme museli vyšlapat kopečky a jeden byl tedy extrém ale stál za to, protože jsme pak jeli z něj dolů rychlostí cca 57Km\H . Projely jsme hřebčínem ve Slatiňanech. Po cestě jsme viděly mnoho krásných věcí. Neřekla bych, že v dnešní době ještě tolik lidé chovají ovce, kozy, krávy a králíky (slepice považuji za stále hodně chována zvířata). Mile mě to překvapilo. Jely jsme především po stezkách a přírodních cestách, a silnice jsme využívali minimálně. Cestou zpět jsme se stavili ještě v Medlešicích na kofolu a pak už rovnou domů. Počasí nám výborně vyšlo. V neděli jsem odpočívala, protože mě po tom výletě bolely docela nohy.
V pondělí jsem jela s kamarádkou na koně. Přijely jsme o něco dřív, abychom se mohly jít podívat na trénink skoků. Poprvé a z takové blízkosti jsme viděli koně skákat přes překážky, dokonce jsme jednu překážku přesunuly o kousek dál. Po skončení tréninku přišla řada na nás, připravili jsme si koně a mohli jsme vyrazit na vyjížďku do okolí Rokytna. Viděli jsme Kuňku a krásný západ slunce. S koňmi jsme se vrátili už skoro za tmy. Největší sranda nastala, když jsme je šli odstrojovat, skoro nic jsme neviděli, teda aspoň já, měla jsem tmavě hnědou klisnu a kamarádka bílého valacha. K naši smůle u těchto koní praskla nedávno žárovka a ještě ji nikdo nevyměnil. Ale nakonec jsme to zvládli a o půl šestý jsme odjely domů. Byla to paráda, když si na to vzpomenu, ale mé nohy mají asi jiný názor, opět jsem sotva chodila.
Ve středu jsem šla s Baddym do lesa na procházku, trénovali jsme přivolání a hráli si. Počasí nám opět vyšlo. Je podzim a příroda se připravuje na zimu. Listy se pěkně zbarvuje, krása to procházet, slyšet šustění listů.
Kdo víno má a nepije,
Kdo hrozny má a nejí je,
Kdo ženu má a nelíbá,
Kdo zábavě se vyhýbá,
Na toho vemte bič a hůl,
To není člověk... ale vůl...!
(Werich)

-zde je odkaz na skupinu Pardubických pejskařů. Kdo je z okolí Pardubic a má facebook a psa nebo má rád psi, měla by být jeho povinnost se k nám přidat!