!!!DNE 2.6.2013 JSEM SE STALA S BADDYM MLADÝM MISTREM ČESKÉ REPUBLIKY OBEDIENCE 2013!!!

Otrávený povel (Poisoned cue)

20. prosince 2013 v 9:05 | Ťuy |  Psi-výchova
Ten kdo si kupuje a čte časopis jménem "Psí sporty", jistě tento článek od Káti Lerlové četl. Já jsem se jím inspirovala pro napsání tohoto článku. Došla jsem i k zamyšlení, zda znám nějakého psa či dokonce Baddy má nějaký otrávený povel. Odpověď se dočte na konci po přečtení vysvětlení otrávených povelů.
Povel (cue) je obvykle podmět, který má pro psa nějaký význam. Může být zvukový ("ke mně" písknutí), vizuální (ukázání na překážku, upřený pohled na aport) nebo daný okolnostmi (jsem blízko pelíšku- pes by si měl na něj vlézt). Naučí se ho snadno: "Když se stane A a já udělám B, tak můžu čekat C". V angličtině ABC využívají jako akronym pro znázornění posloupnosti spouštěč (antecedent) - chování (behaviour) - důsledky (consequence). Slyším, že na mě pániček volá jménem, přiběhnu k němu a dostanu pamlsek.
Otrávený povel je pro psa něčím nepříjemný, tedy spojil si ho s něčím špatným. A dělá něco jinak, než by člověk právě chtěl. Já jsem si vybrala za příklad přivolání, protože je to asi to nejzákladnější ale většinou nejproblémovější cvik. I já jsem měla i nadále někdy mám problém s přivoláním u Baddyho ale důvod není v tom, že by měl povel "ke mně" otrávený nýbrž je mnohem složitější ale ne neřešitelný! Baddy při cvičení a závodění na place má přímo luxusní přivolání ale jak mile ho chci venku přivolat, nastává problém. Důvod je ten, že si mě dostatečně nehlídá a je hodně samostatný (ale i přesto jsem v jeho očích "bohem"). Ovšem vše se změní ve chvíli, kdy ho vezmu do školy, kde je mnoho mně podobných studentů a pro něj je přímo povinnost si mě hlídat. Hlavní důvod je tedy v prostředí, kde se v dané chvíli nacházíme. Ale jak ho tedy řeším? Jak trénuji, co dělám a nedělám? To bych vám chtěla napsat v jednom z příštích článků. (pokud se k tomu dokopu :D ). Nyní se chci držet tématu.
Otrávený povel může vypadat takto: Psovod volá na psa, ten však k němu přijde po dlouhé době či velmi pomalu se zastávkami na očichávačku nebo nepřichází vůbec. Důvodem není to, že pes nevěděl, co po něm psovod chtěl (předpokládáme, že pes povel zná a umí ho) ale že se chce této nepříjemné chvíle vyhnout, či ji časově oddálit.
Jak se tedy stane, že se povel otráví? Nejčastěji se to stane již při učení daného povelu, většinou nevědomky. Příklad u přivolání: Psovod volá na psa (pes tento povel ještě dostatečně neumí), pes zaregistruje psovoda a pomalu se k němu vydá, ale cestou se začmuchá nebo odběhne si očichat jiného psa a až poté se vrací k psovodovi. Psovod na tuto situaci zareaguje tak, že psa připne na vodítko či ho fyzicky potrestá v domnění, že psa trestá za zastávku, kterou si pes udělal v příchodu k majiteli. Ovšem pes si myslí, že trest je za návrat k majiteli. Pes si tedy spojí - přivolání a poslechnutí povelu= trest. A otrávený povel je na světě.
Jak vyřešit otrávený povel? Je dobré začít od znovu. Nejprve bychom se měli zamyslet, kde jsme udělali chyby a poučit se z nich. Než začnete cvičit, vymyslete si jiný název pro povel. V tréninku postupujte pomaleji, právě rychlost učení psa povelu je nejčastější chyba. Vy sami musíte vědět, jak se váš pes rychle učí, nesmíte postupovat příliš rychle a ani pomalu. A to že psa daný povel naučíte, neznamená, že ho už v budoucnu nebudete muset trénovat. Ne nadarmo se říká: "Opakování je matka moudrosti." A tak pro správnou motivaci se snažte psa stále chválit a odměňovat, ale pouze za dobře provedený cvik! Mohlo by se stát, že psa nesprávným odměňováním naučíte něčemu úplně jinému, než vlastně chcete. Důležité také je, jak rychle psa budete odměňovat za provedení cviku. Když budete pomalí, pes bude také pomalí a bude pomalejší a pomalejší. Naopak, když budete odměňovat rychle, pes bude cviky provádět rychleji a s větší chutí.

Na závěr odpověď. Ano myslím, že jsem potkala psy s otrávenými povely. Myslím si, že i otrávený povel může být i jméno, kterým psa oslovujeme. A jak Baddy? No tak ten (snad) žádný otrávený povel nemá. V momentální době jsem ale začala znovu učit chůzi u nohy, úplně od začátku s jiným povelem a to "kečup" :D ani nevím jak jsem na to přišla :D.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Klikni! prosím

Zde

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Kdo víno má a nepije,
Kdo hrozny má a nejí je,
Kdo ženu má a nelíbá,
Kdo zábavě se vyhýbá,
Na toho vemte bič a hůl,
To není člověk... ale vůl...!
(Werich)

-zde je odkaz na skupinu Pardubických pejskařů. Kdo je z okolí Pardubic a má facebook a psa nebo má rád psi, měla by být jeho povinnost se k nám přidat!